top of page

Trīs mēneši laika sagatavoties Expo 2020

Pēc trim mēnešiem Apvienotajos Arābu Emirātos sāksies “Expo 2020”. Uzņēmumiem, kurus interesē šis reģions, Apvienoto Arābu Emirātu vēstniece Latvijā Hanana Al Alīli iesaka aktīvi komunicēt ar interesējošajiem partneriem.

Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) vēstniece Latvijā Hanana Al Alīli (Hanan Al Aleeli) norāda, ka šoreiz “Expo 2020” ir liels fokuss uz tehnoloģijām. Tāpēc viņa spriež, ka tā ir laba iespēja tehnoloģiju uzņēmumiem sevi parādīt. Vēstniece “Expo 2020” laikā iesaka piedalīties dažādās aktivitātēs, kā arī ieplānot tikšanos ar potenciālajiem partneriem. Viņa ir pārliecināta, ka arī mazām valstīm ir iespēja par sevi radīt interesi, jo turienes uzņēmējus interesē veidot attiecības ar jauniem partneriem. Tāpēc Hanana Al Alīli iesaka izpētīt uzņēmumus, ko Latvijas pārstāvji vēlētos uzrunāt, un atlikušajos četros mēnešos līdz “Expo 2020” aktīvi komunicēt ar tiem.


“AAE ir tramplīns uzņēmumu attīstībai Tuvajos Austrumos,” uzsver Inga Ulmane, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvniecības AAE vadītāja.

Lai sevi prezentētu šajā reģionā, viņa iesaka piedalīties “Expo 2020”, kā arī Valsts prezidenta vizītē, kuras ietvaros būs arī uzņēmēju delegācija. Tāpat viņa iesaka uzņēmējiem sevi pieteikt kā runātājus dažādos izstādes ietvaros notiekošajos pasākumos.


Pandēmija iemāca domāt globālāk


“Expo 2020” piedalīsies vismaz 90 uzņēmumi, rakstīja Labs of Latvia. To vidū ir arī Baltic3D, kas lielu potenciālu saskata AAE.


“Kad runā par Latvijas svarīgākajiem eksporta tirgiem, visi tipiski skatās uz tuvējiem kaimiņiem – Skandināviju, Vāciju, Lielbritāniju. Pēdējie 15 mēneši rāda, ka var attīstīt jaunus eksporta tirgus bez ceļošanas uz tiem. Šīs pārmaiņas ļauj domāt daudz globālāk. Un Latvijai vajag izmantot šo iespēju,” teic Didzis Dejus, “Baltic 3D” līdzdibinātājs.

Kā piemēru tam, kā 3D druka var palīdzēt aviācijā, “Baltic 3D” līdzdibinātājs Jānis Jātnieks min lidmašīnas pirmās klases krēslu durtiņas. Oriģināli tās ir vienu kilogramu smagas un tajās ir vairāk nekā 40 detaļas. “Baltic 3D” piedāvājums ir par 50% vieglākas durtiņas, kas sastāv tikai no vienas detaļas. Tā atbilst nozares prasībām un noteikumiem. Covid-19 pandēmija ir ievērojami ietekmējusi piegādes ķēdes. Ja aviācijas uzņēmumi paši izdrukā šāda veida detaļas. Tie nav tik ļoti atkarīgi no saviem piegādātājiem.


Pandēmija ir pamatīgi ietekmējusi aviācijas nozari. D. Dejus uzskata, ka tai jādomā par labāku vērtības piedāvājumu pasažieriem. “Ja kāda kompānija pēc pieciem gadiem vēlas savās lidmašīnās izmantot vairāk 3D drukas tehnoloģijā printētas detaļas, inovācijas procesam jāsākas jau šodien. Šādi lēmumi prasa lielu sagatavošanās darbu, kas nav redzams publiski, bet šāda fokusēšanās uz sadarbību ar uzņēmumiem detaļu agrīnā izstrādē ir ļāvusi “Baltic3D” šobrīd sākt sadarbību ar vairākiem aviācijas nozares uzņēmumiem,” saka D. Dejus.


“Baltic 3D” šobrīd īsteno trīs pētniecības un attīstības projektus aviācijas jomā programmās “Atbalsts jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādei kompetences centru ietvaros” un “Praktiskas ievirzes pētījumi”, bet saistītais uzņēmums “AM Craft” ir atvēris jaunu ražotni programmas “Atbalsts jaunu produktu ieviešanai ražošanā” ietvaros. Kopējais investīciju apjoms, lai fokusētos uz aviācijas nozari, laika posmā no 2020. līdz 2022. gadam, sasniegs 4,2 miljonus eiro, no kuriem 2,4 miljoni ir plānots valsts atbalsts. Tāpat uzņēmums 2016. gadā piesaistīja Norvēģijas finanšu instrumenta atbalstu, izveidojot Baltijas valstīs lielāko 3D printēšanas centru, rakstīja Labs of Latvia.


Cer testēt savas tehnoloģijas AAE


Arī Squad Robotics, kas izstrādā programmatūru autonomajiem tīrīšanas robotiem, interesē AAE tirgus. Uzņēmums cer savus risinājumus testēt šajā reģionā. Uzņēmuma līdzdibinātājs Matīss Brunavs teic, ka roboti varētu šķist sarežģīti, taču tā nebūt neesot. Tā ir mašīna, kam ir ieprogrammēts darīt konkrētas darbības.


Pagaidām roboti strādā kontrolētā vidē – ražotnēs vai mājās, piemēram, robotizētie putekļusūcēji. M. Brunavs priecājas, ka pakāpeniski sabiedrība pie tiem pierod. Viņa skatījumā uzņēmumam pavērsies plašas iespējas, kad to skaits augs straujāk un tie tiks izmantoti vēl plašāk. Īpaši interesants darba lauks apvērsies laikā, kad ielās parādīsies pabraucošās mašīnas, kas arī ir roboti.


“Sarežģītākais ir nodrošināt vairāku dažādu robotu sadarbību. Piemēram, rūpnīcā ir ražošanas robots, kam paralēli cits robots uzkopj grīdas. Līdz šim šīs individuālās sistēmas nezināja viena par otru un bija sarežģīti tās koordinēt. Mūsu izstrādātā programmatūra ļauj dažādiem grīdas tīrīšanas robotiem strādāt komandā un efektīvāk izpildīt uzdevumu,” viņš stāsta.

Lai gan uzņēmums ir reģistrēts Lielbritānijā, viss pētniecības un attīstības darbs notiek tepat Latvijā, kur strādā “Squad Robotics” 14 inženieru komanda.


Līdz šim “Squad Robotics” ir piesaistījis atbalstu 1,1 miljonu eiro programmas “Praktiskas ievirzes pētījumi” ietvaros, laika posmā no 2020. līdz 2022. gadam īstenojot divus pētniecības un attīstības projektus. Šobrīd uzņēmums ir sarunās ar privātā kapitāla investoriem par investīciju piesaisti.


Avots: Labs of Latvia

bottom of page